Zpět

Jaké jsou možnosti likvidace odpadních vod v místech, kde chybí kanalizace

Přidáno: 22. 3. 2022 10:16:28 Počet shlédnutí: 627

22 Březen 2022

Pro zachycení pitné vody, dešťových vod, ale také pro likvidaci vod odpadních, jsou ideální volbou plastové nádrže z polypropylenu. Jejich předností je především snadná manipulace, rychlost instalace, nízká pořizovací cena i výrazná těsnost.

Nehleďte pouze na cenu

Pokud zvažujete ideální řešení vaší situace, rozhodně byste neměli hledat podle cen jednotlivých řešení. Důležitým faktorem je kvalita materiálu. Na trhu najdete plastové nádrže z primárního, konstrukčního nebo technického polypropylenu. Právě primární polypropylen je všemi odborníky i výrobci nejvíce doporučován, jelikož jako jediný dokáže garantovat dlouhodobou životnost a kvalitu podzemní nádrže. Zbylé dva materiály obsahují recyklát, který snižuje kvalitu nádrží.

Řešení pro odpadní vody

Likvidace odpadních vod podléhá zákonu o odpadních vodách, který nařizuje vlastníkům nemovitostí odpadní vodu likvidovat takovým způsobem, aby bylo zajištěno bezpečí, nedošlo ke kontaminaci podloží, povrchových a podzemních vod. Variantou, kdy není možné tuto vodu poslat do kanalizací, je podzemní jímka, případně septiky, které jsou doplněné o zemní pískový filtr. Právě filtr odpadní vodu zbaví nečistot a umožní vodu vypustit v požadovaných hodnotách dál.

Vybrat jímku nebo septik

Jímka či žumpa je bezodtoková beztlaká nádrž. Uskladňujeme do ni odpadní vodu vytékající z objektu. Po jejím naplní je nutné jímku vyčistit fekálním vozem. Pro absenci odtoku je důležité jímku pravidelně kontrolovat, aby nedošlo ke kontaminaci okolí. Jestliže se rozhodnete pro jímku, nezapomeňte, že je nutné si vyřídit povolení na příslušném úřadě.

Oproti tomu septik je podzemní nádrž, která obsahuje celkem tři komory k filtraci odpadních vod. Septik je s objektem spojen odpadní trubkou. Oproti jímce má septik odtok, který přefiltrovanou vodu vypouští pryč. Přesto i septik vyžaduje jistou kontrolou a v případě jeho naplnění je nutné přivolat fekální vůz. Pro jeho realizaci je nutné stavební povolení.

Řešení pro dešťovou vodu

Podzemní retenční nádrže slouží pro zachycení dešťové vody. Jejich výhodou je právě podzemní uložení, které brání slunečnímu svitu zhoršovat kvalitu zachycené vody. Díky tomu lze vodu skladovat mnohem déle. Retenční nádrže šetří čas i peníze. Ideální variantou jsou retenční nádrže s filtrací, takže je možné používat vodu i jako užitkovou pro WC, mytí nádobí apod.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení