Zpět

Vybíráte jímku, septik, nádrž na dešťovou vodu - důležité je podloží

Přidáno: 28. 2. 2022 21:41:23 Počet shlédnutí: 361

28 Únor 2022

Hledáte jímkuseptik nebo nádrž na dešťovou vodu? Důležitým faktorem při rozhodování je podloží. Septiky, jímky, žumpy i retenční nádrže jsou tříkomorové a rozdělují se do třech základních kategorií právě dle typu konstrukce podzemní nádrže. Ta je ovlivněna právě podložím.

Podzemní nádrž – Samostatný typ

Pokud vybíráte vhodnou nádrž, septik nebo jímku, nezapomeňte na typ podloží v dané lokalitě. Samonosnou plastovou podzemní nádrž je velmi snadné instalovat a její uložení zvládne každý, bez pomoci stavební firmy. Konstrukce samonosné plastové podzemní nádrže je vyztužena vnějšími plastovými žebry a silnostěnnými trubkami na vnitřku.

Samostatný typ podzemní plastové nádrže je vhodné instalovat v rovinatých a klidových zónách, které najdete například na zahradě. Místo byste měli vybírat tam, kde nehrozí poškození zvýšeným statickým tlakem a otřesy. Vyhnout byste se proto měli svahům a blízkosti komunikace. Ideálním místem pro pokládku jsou místa s lehkou sypkou a snadno propustnou zeminou bez výskytu spodních vod, případně je nevhodné ji umisťovat u vsakovacích tunelů na dešťovou vodu.

Podzemní nádrž – K obetonování

Nejlevnější podzemní nádrže ze všech nabízených typů. Statická nosnost je řešena obetonováním ze všech jejích stran. Ideálním místem pro instalaci jsou blízká okolí rodinných domů. Plastovou nádrž k obetonování je vhodné umístit do míst s vyšším statickým tlakem. Je proto vhodná pro instalaci pod svah, nebo v blízkosti okolních cest.

Obetonovanou podzemní nádrž můžete umístit do těžkého, dobře propustného skalnatého podloží. Stejně jako u samostatného typu se vyhněte vodě. Spodní vody i uměle vytvořené spády nedělají této nádrži dobře.

Podzemní plastová – Dvouplášťová

Instalace dvouplášťové podzemní plastové nádrže probíhá do měkkého betonu, čímž se od ostatních typů významně odlišuje. Ideálním místem pro dvouplášťovou nádrž je s vyšším statickým zatížením, stejně jako u septiků nebo jímek. Jde o místa v blízkosti pojezdových cest a rodinných domů.

Typem podložím pro dvouplášťové nádrže je těžší, jílovité, hůře propustné a nestabilní podloží, kde se může klidně nacházet také spodní voda, nebo tunely pro spád dešťové vody.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení